Home » Кечапот предизвикува покачување на притисокот и срцеви заболувања

Кечапот предизвикува покачување на притисокот и срцеви заболувања

by Журнал.мк

Лажица кечап содржи повеќе калории од една бисквита со чоколадо. Тоа значи дека нашиот омилен додаток за помфрит и пица воопшто не е здрав за јадење, објави порталот „Делиш“.

И текстурата на кечапот е необична… За разлика од мајонезот кој е доста гладок, кечапот е поредок и создава неред, посебно ако во шишето останало малку, па последните остатоци од содржината излегува со прскање.

Освен шеќер, кечапот содржи и големо количество сол која го поттикнува задржувањето вода во телото. Прекумерната употреба на тој додаток во исхраната може да предизвика зголемен крвен притисок, срцеви проблеми, инфаркт и мозочен удар.

Ова претежно се однесува на фабричкиот кечап, па стручните лица препорачуваат – наместо тоа, луѓето да користат домашно направен кечап.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More