Home » Kawasaki  на интернет претстави EV мотоцикл

Kawasaki  на интернет претстави EV мотоцикл

by Журнал.мк

Kawasaki го претстави својот електричен прототип на саемот Intermot, давајќи ни увид како ќе изгледа евентуалната сериска верзија.

Електричниот прототип беше централниот дел на говорот на Масаја Цуруна, директор на европската филијала на јапонската компанија, кој зборуваше за напорите на јапонскиот гигант да постигне јаглеродна неутралност.

Цуруна не откри многу технички детали за овој прототип, но нагласи дека тој ќе биде основа за иден сериски модел. Kawasaki веќе најави три електрични модели за 2022 година: првиот беше електричниот велосипед Elektrode, а другите два треба да бидат еден стандарден и еден спортски велосипед, од кои и двата ќе имаат единица со моќност од 15 КС.

Електричниот прототип имаше премиера во август, на демонстрација за време на трката „8 часа Сузука“. Потоа на познатата патека се појави со хибриден прототип базиран на моделот Ninja. На Inermot беше прикажан само голиот електричен прототип, претпоставуваме затоа што е поблиску до сериско производство од хибридниот „Ninja“.

Прототипот прикажан во Intermot е во голема мера базиран на Z400, со кој дели сличен стил и рамка. Овој приказ рамо до рамо на Electric Prototype и Z покажува колку се слични двата велосипеди – но и колку се различни. Предните светла, каросеријата, задниот дел и суспензијата се речиси идентични, а се чини дека рамката е изменета за да се направи простор за електричниот мотор и батеријата.

„Резервоарот за гориво“ е значително помал од оној на Z400, но ергономијата изгледа исто. Седиштето, рачките и потпирачите за нозе изгледаат непроменети.

Сопирачките и бандажите се, барем изгледа, преземени директно од Z300 или Ninja 300, со истите IRC Road Winner гуми.

Kawasaki претходно најави најмалку 10 електрични/хибридни модели до 2025 година, но Цуруна нагласи дека компанијата ќе продолжи да истражува други опции. Тој ја повтори посветеноста на компанијата за моторите со внатрешно согорување, но додаде дека опциите вклучуваат електрични и био ќелии, како и водород.

Во меѓувреме, ја очекуваме премиерата на првиот електричен модел на италијанската компанија следниот месец, на саемот EICMA во Милано.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More