Home » Катастрофални резултати за Данела Арсовска изборите, дали ќе одважи да си поднесе оставка од функцијата градоначалник на Скопје

Катастрофални резултати за Данела Арсовска изборите, дали ќе одважи да си поднесе оставка од функцијата градоначалник на Скопје

by Журнал.мк

Ни 2000 гласа не освои мајката на главниот град во изборната единица 1 каде беше носител. Партијата на градоначалничката Данела Арсовска, „ Твоја Алтернатива“ на парламентарните избори освои само 3516 гласа, од кои 1.645 гласа во првата изборна единица каде има општини од градот Скопје , или 0,85 отсто од гласовите. Во втората изборна единица, каде исто се впишуваат општини од Град Скопје, „ Нова Алтернтива“ освои 1113 гласа

Изборна единица Политичка партија „ Нова Алтернатива“

1 1645 – 0,85 %

2 1113 – 0,63 %

3 410 – 0.25%

4 348 – 0,20%

Дали дебаклот на Арсовска во градот кој го предводи е доволна причина да си замине од функцијата градоначалник на Град Скопје засега нема одговор од нејзиниот кабинет.

Скопје да се врати на скопјани повика актуелниот градоначалник на Гази Баба, Бобан Стефковски

Бројките велат дека во 2021 година Данела Арсовска е избрана за градоначалник на градот Скопје со гласовите на 118.545 скопјани, а сега Данела Арсовска преку нејзината партија во општините Гази Баба, Ѓорче Петров, Бутел, Чаир, Кисела Вода, Аеродром, Центар, Сарај и Шуто Оризари освои вкупно 2584 гласови. По ваквиот резултат јасно е дека Данела Арсовска го загуби кредибилитетот да продолжи да го води градот Скопје, напиша градоначалникот на Општина Гази Баба Бобан Стефковски

„Има луѓе професионалци, што знаат како се управува со градот“ – беше главната порака на Арсовска, но мандатот и го одбележуваат скандали и конфликти. Последен во низата е се уште неразјаснатата дилема кој треба да ја искоси тревата околу Влада. Нема епилог од кавгата со техничкиот премиер Талат Џафери кога тој ја повика Арсовска да ја среди џунлата во дворот на Владата , а таа му врати дека сам треба да си го среди дворот.

Арсовска во две ипол години, смени десетици директори на градски претпријатија, отпушти десетици вработени. Прв пат од осамостујувањето на Македонија, Скопје остана без градски превоз, а среде лето и доживеавме слика на главен град со ѓубре колку планина, поради штрајкот на комуналните работници.

Од ветувањето за бесплатен јавен превоз, скопјани добија електрични тротинети кои се плаќаат и автобуси кои доцнат или се преполни. Резултатот на изборите не е поразителен само за Арсовска, уште еден градоначалник доживеа дебакл. Стевчо Јакимовски откако испадна од претседателската трка, коалицијата преводена од неговата ГРОМ на парламентарните избори освои вкупно, 4.522 гласа, а во скопски Карпош каде е градоначалник доби 841 глас. Победата на локалните избори во 2021 ја доби со доверба од 14,838 карпошани.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More