Home » Каселакис: Мицотакис да оди кај Мицкоски и нека направат подобар договор

Каселакис: Мицотакис да оди кај Мицкоски и нека направат подобар договор

by Журнал.мк

Лидерот на Сириза, Стефанос Каселакис, му порача на премиерот Кирјакос Мицотакис дека наместо да го инструментализира Договорот од Преспа и да вели дека е тоа штетен договор, да „оди кај ВМРО, сестринска партија во Европската народна партија, и да договорат корисен договор“.

Претседателот на опозициска СИРИЗА во гостување на грчката државна телевизија ЕРТ рече дека актуелната Влада и премиерот Мицотакис во 2019 година „го инструментализираа прашањето, го поделија народот и го извадија на улица“.
-И оттогаш, не само што не направи ништо за да ги ратификува позитивните аспекти на овој договор, туку наместо тоа, доаѓа и ни вели: Тоа е штетен договор, но јас го почитувам. Ако е штетен договорот, нека оди кај ВМРО, соседна партија во Европската народна партија, нека оди и нека дооворат корисен договор – рече Каселакис.

Во спротивно, порача тој, владата нека признае дека го инструментализира договорот и дека уште еднаш го лаже грчкиот народ.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More