Home » Кардиолозите откриваат: Ова се најдобрите намирници за нашето срце

Кардиолозите откриваат: Ова се најдобрите намирници за нашето срце

by Lina Muslija

Како што објаснуваат кардиолозите, храната што ја консумираме може значително да влијае на здравјето на срцето.

Кардиолозите посочуваат дури 12 намирници кои значително придонесуваат за зачувување на здравјето на срцето и циркулаторниот систем, а со тоа е докажано дека го намалуваат ризикот од кардиоваскуларни заболувања, вклучително и срцев удар. Ова ги вклучува следните храни:

 • зелен лиснат зеленчук
 • ореви
 • бобинки
 • цели зрна
 • авокадо
 • масна риба како лосос
 • грав
 • темно чоколадо
 • домат
 • чиа семе
 • лук
 • маслиново масло.

Секоја од овие намирници содржи хранливи материи кои помагаат за одржување на здравјето на срцето и крвните садови, нагласуваат кардиолозите. Истражувањата покажаа дека медитеранската исхрана е една од најдобрите за правилно функционирање на срцето и циркулацијата на крвта.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More