9.8 C
Skopje
Wednesday, December 7, 2022

Капитол е „заклучен“ поради ескалација на протестите на приврзаниците на Трамп

Најчитани вести

Американскиот Капитол е затворен поради ескалација на протестите на демонстрантите во момент кога се одржуваше заедничка седница на двата дома за верифицирање на резултатите од изборите за претседател на САД и на која требаше да се потврди победата на демократскиот кандидат Џо Бајден.

Полицијата наведе дека зградат ана Капитол е во „локдаун“ – што означува дека никој не смее да влезе ниту да ја напушти зградата.

Приврзаници на Трамп се судрија со полицијата пред зградата на Конгресот. Дел од нив според фото од внатрешноста на објекот, влегле во зградата.

Трамп во говорот пред неговите приврзаници денеска во Вашингтон нагласи дека нема „никогаш да го прифати поразот“.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести