Home » Канада ги предупреди граѓаните да не патуваат во Украина

Канада ги предупреди граѓаните да не патуваат во Украина

by Журнал.мк

Канадската влада ги повика своите граѓани да избегнуваат патување во Украина доколку не е потребно.

„ Го променивме нивото на ризик за Украина за да се избегне патување што не е неопходно поради тековната руска агресија и акумулацијата на војници во земјата и на границите околу неа“, се вели во соопштението на канадската влада доцна во саботата.

Москва стационираше повеќе од 100.000 војници во близина на границата со Украина, а САД во петокот соопштија дека изразуваат стравување дека Русија подготвува изговор за инвазија на Украина доколку дипломатијата не ги исполни своите цели.

Канадската министерка за надворешни работи Мелани Џоли ќе го посети Киев следната недела за да ја потврди поддршката на Канада за суверенитетот на Украина и да ги засили напорите за одвраќање на руските „агресивни дејствија“, соопштија претходно официјални лица од Отава.

Канадскиот заменик-министер за надворешни работи Марта Морган и американскиот заменик државен секретар Венди Шерман разговараа во петокот, најавувајќи дека ќе ја продолжат блиската координација со цел да се одврати понатамошната руска агресија врз Украина и ја повикаа руската страна на деескалација.

Во интервју за канадската телевизија CBC, генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, ја опиша Русија како „агресор“. Тој рече дека на Русија е да ја деескалира ситуацијата и дека НАТО е подготвен повторно да ги послуша барањата на Москва.

Русија, од друга страна, ги негира плановите за напад на Украина, но тврди дека би можела да преземе воена акција на неодредено време доколку нејзините барања не бидат исполнети.

Канадскиот премиер Џастин Трудо во вторникот разговараше со украинскиот претседател Володимир Зеленски и нагласи дека секој воен упад во Украина ќе има сериозни последици, вклучително и координирани санкции.

Канада воведе санкции за повеќе од 440 поединци и субјекти поради анексијата на Крим.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More