Home » Како појадокот влијае на квалитетот на сонот и што да се јаде?

Како појадокот влијае на квалитетот на сонот и што да се јаде?

by Журнал

Сите сме ја слушнале изреката дека појадокот е најважниот оброк во денот, но колку е тоа точно? Излегува дека појадокот е доста важен и за спиењето. Да го започнете денот со хранлив појадок има бројни здравствени придобивки, а ако сте некој што се бори да добие доволно квалитетен сон, ќе сакате да обрнете внимание.

Постои непобитна врска помеѓу она што го јадете и квантитетот и квалитетот на вашиот сон, според американската Национална фондација за спиење (НСФ). Нивната општа препорака е исхрана богата со растителни влакна, богата со овошје, зеленчук, интегрални житарици и посни протеини и со малку шеќер и заситени масти.

Накратко: следењето на оваа шема на исхрана може да ви помогне да паднете во длабок сон кој ве закрепнува и спречува да се разбудите во текот на ноќта, вели НСФ.

„Препорачувам појадок кој вклучува зеленчук, овошје, здрави масти и антиинфламаторни нутриенти и има малку заситени масти“, изјави за Livestrong.com Честер Ву, доктор по медицина за спиење од Хјустон.

Врз основа на овој совет, здравиот појадок пред спиење може да вклучува овесна каша (или овес преку ноќ), смути, цели зрна, јајца и многу повеќе.

Не постои единствена храна или оброк што ќе го трансформира вашиот циклус на спиење, вели д-р Ву. Според тоа, Ву ја нагласува важноста од следење на целокупната здрава исхрана.

„Недостатоците на клучните хранливи материи – како што се калциумот, магнезиумот и витамините А, Ц, Д, Е и К – во исхраната се поврзани со разни проблеми со спиењето“, додаде тој.

Ако барате инспирација, еве идеја за појадок за здрав сон: тост од авокадо направен со леб од цело зрно и прелиен со домати и јајца.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More