Home » Како да отпуштите садопер за 60 секунди

Како да отпуштите садопер за 60 секунди

by Журнал

Запушениот одвод насадопер, мијалник или када е вистински кошмар. Не само што го спречува протокот, туку може да предизвика непријатен мирис.

Водоводните услуги се скапи, затоа грижете се сами за тој проблем. Не ви се потребни ни скапи хемикалии купени во продавница, можете да го користите она што го имате во вашата бања.

Веќе знаете дека сода бикарбона и оцет помагаат во овој случај, но постои еден хигиенски производ кој прави чуда за затнат одвод. Тоа е детергент за перење. Ензимите кои се наоѓаат во прашокот за перење не само што ги разградуваат маснотиите и маслата во вашата облека, туку можат да го направат тоа и во одводот.

Во сад од половина литар зовриена вода додадете 3 лажици прашок за перење – можете да додадете повеќе во зависност од јачината на прашокот и големината на одводот. Топлата вода ќе помогне да се активира детергентот и да се отстрани тврдоглавата маст од одводот. Истурете во одводот и оставете ја смесата да делува половина час. Потоа оставете ја топлата вода да измие сè.

Ако не работи првиот пат, повторете ја постапката. Можете исто така да користите закачалка за палто, горниот жичен дел за да ги истуркате остатоците од храна и маснотиите од одводот. Одмотувајте ја жицата, внимателно вметнете ја во одводот и повлечете ја нагоре и надолу.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More