Home » Како американскиот тинејџер го победи Тетрис? (Видео)

Како американскиот тинејџер го победи Тетрис? (Видео)

by Журнал

Видео-играта Тетрис, која паѓа во блокови, го најде својот противник во 13-годишниот Вилис Гибсон, кој стана првиот играч што официјално ја „победи“ оригиналната верзија на играта на Нинтендо – откако ја „скрши“.

Технички, Вилис – познат како „синиот скути“ во светот на игрите – стигна до она што гејмерите го нарекуваат „ kill screen“, точка каде што кодот на Тетрис се прекршува, и играта паѓа. Тоа можеби не звучи како голема победа за некој што мисли дека се важни само високите резултати, но тоа е многу посакувано достигнување во светот на видео игрите, каде што рекордите вклучуваат туркање на хардверот и софтверот до нивните граници. И пошироко.

Тоа е исто така многу голема работа за играчите на Тетрис, кои многумина долго време го сметаа за непобедив. Тоа е делумно затоа што играта нема скриптен крај; тие форми од четири блокови едноставно продолжуваат да паѓаат без разлика колку сте добри во нивно натрупување во редови што исчезнуваат. Врвните играчи продолжија да наоѓаат начини да ја продолжат својата победничка серија со останување во играта за да достигнат сè повисоки нивоа, но на крајот играта ги победи сите.

Сè додека, Вилис не успеа на 21 декември да го активира kill screen на Ниво 157, што светот на игрите го зема како победа над играта – нешто на линијата на туркање на софтверот преку сопствените граници.

Создавачите на Тетрис се согласуваат. „Честитки до ‘синиот скути’ за ова извонредно достигнување, подвиг што им пркоси на сите однапред смислени граници на оваа легендарна игра“, рече извршната директорка на Тетрис, Маја Роџерс во изјавата. Роџерс истакна дека Тетрис оваа година ќе ја прослави својата 40-годишнина и ја нарече победата на Вилис „монументално достигнување“.

Тоа беше многу долг пат. На почетокот, „луѓето на сцената со Тетрис не ни знаеја како да стигнат до овие повисоки нивоа“, рече Дејвид Мекдоналд, јутјубер за игри, кој со години ја бележи индустријата за игри. „Тие само беа заглавени во 20-те и 30-те нивоа, бидејќи едноставно не знаеја техники за да отидат понатаму“. Нивото 29 претставуваше особено тешка пречка бидејќи блоковите почнаа да паѓаат побрзо отколку што можеше да реагира контролорот во играта.

На крајот играчите најдоа начини да напредуваат, како што Мекдоналд раскажува во неговото детално видео за победата на Вилис. Во 2011 година, човек стигна до Ниво 30 користејќи техника наречена „хиперприслушување“, во која играчот можеше ритмички да вибрира со прстите за да го движи контролорот на играта побрзо од вградената брзина на играта. Таа техника ги одведе играчите до 35-то ниво до 2018 година, по што удираа во ѕид.

Следното големо нешто се случи во 2020 година кога гејмер комбинираше техника со повеќе прсти првично користена во аркадни видео игри со прст поставен на дното на контролерот за да го притисне на друг прст на врвот. Наречен „тркалање“, овој многу побрз пристап му помогна на еден играч да го достигне нивото 95 во 2022 година.

Потоа се појавија други пречки. Бидејќи оригиналните програмери на Тетрис никогаш не сметале на играчите кои толку агресивно ги поместуваат границите на играта, бизарни чуда почнаа да се појавуваат на повисоки нивоа. Еден особено тежок проблем се појави со палетата на бои на играта, која традиционално се вртеше низ 10 лесно препознатливи модели. Почнувајќи од нивото 138, сепак, почнаа да се појавуваат случајни комбинации на бои – од кои некои направија многу потешко да се разликуваат блоковите од црната позадина на играта.

Два особено ѓаволски дезени – едната бледа комбинација на темно сина и зелена боја подоцна наречена „Самрак“, другата составена од црни, сиви и бели блокови наречени „Јаглен“ – се покажаа како голем проблем за играчите. Кога ќе се комбинираат со напорот од сѐ повеќе подолги игри, кои може да траат 40 минути или повеќе, напредокот повторно забави. Потребна беше програма за вештачка интелигенција која игра Тетрис, наречена StackRabbit, за да го разбие тој застој со тоа што ќе помогне да се одреди местото каде играчите може да се случат на дефект што резултира со kill screen и конечно да ја победи играта.

StackRabbit, кој успеа да стигне до Ниво 237 пред да ја сруши играта, работеше на изменета верзија на Тетрис, така што неговите достигнувања не се строго споредливи со оние на човечките играчи. И неговите наоди не беа веднаш применливи ниту за играта играна од луѓе. Но, неговите серии јасно покажаа дека грешките при завршувањето на играта може да бидат предизвикани од многу специфични настани, како на пример кои блокови биле во игра или колку линии исчистил играчот одеднаш.

Тоа им дозволува на човечките играчи да ја преземат задачата да ги мапираат сите можни сценарија кои би можеле да предизвикаат такви падови во оригиналната игра. Овие обично резултираа кога деценискиот код на играта го изгуби своето место и почна да ги чита следните инструкции од погрешна локација, што генерално резултираше со внесување ѓубре. Огромниот напор поттикнат од искуството на StackRabbit на крајот доведе до составување на голема табела која детално објаснуваше кои нивоа на играта и кои специфични услови најверојатно ќе доведат до пад.

Тоа е она што го натера Вилис да тргне кон рекорд. Сепак, дури и тој изгледаше шокиран кога ја урна играта на Ниво 157. Во неговото видео во живо, тој се чини дека хипервентилира пред едвај да здивне неколку пати „О, Боже“, стегајќи ги слепоочниците и загрижен дека можеби ќе се онесвести. Откако ги стави рацете преку устата во очигледен обид да го регулира дишењето, тој конечно извикува: „Не ги чувствувам прстите“. 

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More