Home » КАФЕТО, АЛКОХОЛОТ И МЕСОТО СЕ ШТЕТНИ ЗА БУБРЕЗИТЕ

КАФЕТО, АЛКОХОЛОТ И МЕСОТО СЕ ШТЕТНИ ЗА БУБРЕЗИТЕ

by Журнал.мк

Бубрезите се витален дел од човечкото тело бидејќи тие се одговорни за чистење на токсините во него. Затоа, стручњаците препорачуваат да се избегнуваат пет специфични намирници за да се одржи нормалната работа на бубрезите.

Премногу сол е штетна за срцето. Иако солта, за разлика од додадениот шеќер, е неопходна за здраво функционирање на организмот бидејќи учествува во повеќе процеси, прекумерното консумирање сол може да го оптовари срцето, поради диуретичното дејство. Се препорачува умерен внос на сол.

И црвеното месо треба да се јаде не повеќе од 2-3 пати неделно. Камењата во бубрезите се една од компликациите кои можат да настанат како резултат на претерување со црвено месо.

Вештачките засладувачи како замена за шеќерот може да доведе до разни компликации, особено за бубрезите. Затоа, најдобро е целосно да се избегнуваат преработени слатки.

Намалувањето на алкохолот е добро и за бубрезите и за црниот дроб. Тоа има бројни придобивки за човечкото тело.

Кафето, иако е еден од најпопуларните напитоци во светот, има и своја темна страна – кофеинот е „отров“ кој се филтрира преку бубрезите. Ако имате семејна историја на бубрежни заболувања, исклучително е битно да избегнувате кафе.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More