36.8 C
Skopje
Tuesday, August 3, 2021

Kучук: Комисијата за надворешни работи на ЕП го усвои извештајот за напредокот на Македонија

Најчитани вести

Комисијата за надворешни работи на Европскиот парламент ги усвои извештаите за напредокот на Македонија и Албанија на патот кон ЕУ, информира европратеникот и известувач за земјава Илхан Ќучук.

Во изјава на бугарското национално радио Ќучук нагласи дека документите биле усвоени откако вчера попладне бил постигнат компромис околу извештајот за земјава.

Според Ќучук, во извештајот за земјава била усогласена компромисна формулација дека „добрососедските односи се важен дел од преговарачкиот процес, дека договорот со Бугарија мора целосно да се спроведе и дека тој игра клучна улога во регионалната соработка“.

Европскиот парламент треба да се изјасни за извештаите за Македонија и за Албанија на пленарната седница закажана за 25 март.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести