13 C
Skopje
Friday, April 23, 2021

Jeep го претстави новиот „Compass“ (ВИДЕО)

Најчитани вести

Новиот „Compass“ е развиен на таков начин што повеќе е насочен кон Европејците со забележителни разлики благодарение на подобрениот квалитет на финишот и напредната технологија во внатрешноста на возилото.

Исто така, претставени се важни нови карактеристики кои го зголемуваат рејтингот на скалата за квалитет кога станува збор за дизајнот, безбедноста, технологијата и функционалноста.

Каде е неговата тајна?

Комбинирање на двете „души“ на брендот „Jeep“, а тоа е – теренскиот и градскиот дух – за да се задоволат потребите на клиентите во сегментот „C-SUV“. Рационалните, разумни луѓе исто така се фасцинирани од можноста да избегаат од нивната секојдневна рутина, кои се нарекуваат „прагматични сонувачи“.

Конечно, новиот „Jeep Compass“ сега се нуди во нова палета, кој се состои од пет пакети опрема („Sport“, „Longitute“, „Limited“, „S“ и „Trailhawk“)*, со пет различни комбинации на погон – бензин, дизел и хибриден приклучок **, три видови на менувачи (6-степен рачен, автоматски менувач со двојна сува спојка (DDCT) или 6-степен автоматски) – и погон на предните тркала или погон на сите тркала.

Бензинската верзија исто така има 1.3-литарски „GSE“ мотор со 130 ks поврзан со мануелен менувач или 150 ks поврзан со „DDCT“ менувач, двата мотори се со погон на предните тркала. Како надополнување на изборот на мотор со внатрешно согорување, доаѓа 1.6-литарски дизел мотор со 130 ks поврзан со 6-степен мануелен менувач и погон на предните тркала.

Приклучните хибридни мотори се нудат во две нивоа на моќност – 190 ks и 240 ks, поврзани со 6-степен автоматски менувач и „eAWD“ погон на четири тркала.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести