Home » Израел и Хамас се сѐ поблиску до договор за прекин на огнот

Израел и Хамас се сѐ поблиску до договор за прекин на огнот

by Журнал.мк

Весникот „Вашингтон пост“ синоќа објави дека Израел и Хамас се се’ блиску до постигнување договор за прекин на огнот, пренесе ДПА.

Во договорот за кој се преговара под посредништво на САД, двете завојувани страни размислуваат за петдневен прекин на огнот за време на кој би можеле да бидат ослободени десетици израелски заложници кои ги држи исламистичката терористичка организација во Појасот Газа, јавува весникот, повикувајќи се на лица запознаени со преговорите.

Портпаролката на Советот за национална безбедност на САД, Адриен Вотсон, во одговор на написот на американскиот весник, на платформата X напиша: „Сè уште не постигнавме договор, но продолжуваме да работиме напорно за да постигнеме договор“.

Според „Вашингтон пост“, ослободувањето на заложниците би можело да почне во следните неколку дена, под услов да не се појават проблеми во последен момент.

Прекинот на непријателствата треба да овозможи и значително поголема хуманитарна помош, вклучително и гориво, да стигне до Појасот Газа од Египет.

Нацрт-договорот беше разработен во неколкунеделните разговори во катарскиот главен град Доха меѓу Израел, САД и Хамас.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More