22.8 C
Skopje
Monday, July 4, 2022

Издаден налог за апсење на Трамп во Ирак

Најчитани вести

Ирачкото правосудство издаде налог за апсење на Доналд Трамп во врска со убиството на иранскиот генерал Касим Сулејмани и соработникот Абу Махди ал-Мухандис.

Убиството се случи минатата година, во близина на аеродромот во Багдад.

Налогот за апсење го издаде истражниот суд во Багдад, изјави портпарол на судот, а пренесе агенцијата АП.

Сулејмани беше началник на елитната единица Кудс на Иранската револуционерна гарда.

Во налогот за апсење, Трамп е обвинет за убиство со умисла, што во Ирак се казнува со смр

Нов претседател на САД е Џо Бајден, откако Конгресот гденеска ги потврди гласовите од изборите на 3. ноември. За официјализирање, останува уште свеченоста на инаугурација која треба да се случи на 20 јануари.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com