Home » Избрани пет нови непостојани членки на Советот за безбедност на ОН

Избрани пет нови непостојани членки на Советот за безбедност на ОН

by Журнал.мк

Генералното собрание на Обединетите нации денеска ги избра Грција, Данска, Пакистан, Панама и Сомалија за нови непостојани членки на Советот за безбедност на ОН чиј двогодишен мандат ќе започне на 1 јануари 2025 година.

Советот за безбедност е единственото тело на ОН што може да носи правно обврзувачки одлуки како што се воведување санкции и одобрување употреба на сила, а има пет постојани членки со право на вето – Велика Британија, Кина, Франција, Русија и САД.

Останатите 10 членови се избираат на Генералното собрание, така што секоја година со бираат по пет.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More