Home » Избори во Словенија на 24 април

Избори во Словенија на 24 април

by Журнал.мк

Избори во Словенија ќе се одржат на 24 април, соопшти денеска словенечкиот претседател Борут Пахор.

Пахор денеска ја известил Националната изборна комисија (ДВК) дека ќе го потпише претседателскиот указ за одржување на изборите во недела, на 24 април, и на 9 февруари, пренесе словенечката агенција СТА.
Пахор претходно најави дека изборите ќе се одржат што е можно поскоро, бидејќи и покрај епидемијата на коронавирус, ДВК има доволно време да ги подготви и организира изборите.

Изборите ќе бидат тест за популарноста на премиерот Јанез Јанша, во време на остри политички поделби во Словенија.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More