Home » Италијанска мафијашка група се обидува да го рекетира Гатузо

Италијанска мафијашка група се обидува да го рекетира Гатузо

by Журнал

Италијанска мафијашка група позната под името „Ндрангета“ му создава главоболки на поранешниот легендарен фудбалер, а сега тренер, Џенаро Гатузо. Тренерот која има ангажман во Франција, каде го предводи тамошниот Олимпик Марсеј, преку неговото семејство е изложен на притисок во Италија од групата на калабириската мафија. Според италијански весник „Ил Месаџеро“, мафијата го рекетира Гатузо за да изнуди по 3.000 евра месечно, а за возврат да биде под нивна заштита. Гатузо познат како голем и бескомпромисен борац на фудбалските терени, не прифаќа уцени и притисоци, па размислува и семејството да го исели од Италија. Поради неприфаќањето на понудата за соработка, веќе на двапати е запален автомобил на неговата ќерка, во октомври и декември минатата година. Целиот случај е пријавен во полиција, а во истрагата за настанот се приведени две лица како што информираат тамошните власти.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More