Home » Италија во петти обид да избере претседател

Италија во петти обид да избере претседател

by Журнал.мк

Италијанскиот Парламент денеска, во петти обид, ќе се ангажира да избере нов претседател.

Премиерот Марио Драги се уште е кандидат за претседател, но неговите изгледи се избледени оваа недела бидејќи многу пратеници не сакаат да го поддржат, стравувајќи дека каква било промена на владата може да предизвика предвремени избори.

Матео Салвини, лидер на десничарската Лига, им рече на новинарите дека пред гласањето ќе им предложи на партиите на левиот центар неколку непартиски фигури кои имаат углед и на домашно и на меѓународно ниво. – Убеден сум дека утре ќе биде победнички ден, рече тој синоќа.

Поранешниот премиер Матео Ренци, кој ја предводи центристичката партија Италија Вива, исто така рече дека очекува денеска да биде избран претседателот на државата.

Околу илјада членови на двата дома на парламентот – Претставничкиот дом и Сенатот – и претставници на регионите и автономните покраини почнаа да гласаат во понеделникот попладне за избор на наследник на Серџо Матарела.

Покрај Драги и Матарела, кандидати за претседател се Елизабета Белони, дипломат од кариера која раководи со тајните служби, Сабино Касезе, 68-годишна поранешна судијка на Уставниот суд.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More