Home » Италија ќе ги олесни ковид мерките од 1 февруари

Италија ќе ги олесни ковид мерките од 1 февруари

by Журнал.мк

Италија ќе ги олесни ограничувањата воведени поради коронавирусот за сите посетители од земјите на Европската унија од 1 февруари, соопшти Министерството за здравство.

Министерот за здравство Роберто Сперанза потпиша наредба според која на патниците од земјите на ЕУ ќе им треба само т.н зелена пропусница. Зелената пропусница потврдува вакцинација против Ковид-19, прележана болест или негативен тест.

Според министерството, наредбата на Сперанца исто така ја обновува можноста за патување до голем број неевропски туристички дестинации, вклучително и шест други дестинации: Куба, Сингапур, Турција, Тајланд (ограничено на Пукет), Оман и Француска Полинезија.

Италија вчера пријави 167.206 инфекции со коронавирус и 426 смртни случаи. Еден ден претходно беа пријавени 186.740 инфекции, а 468 починаа.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More