Home » Истражување во Германија: Резервните делови за една година поскапеле за 10 проценти

Истражување во Германија: Резервните делови за една година поскапеле за 10 проценти

by Lina Muslija

Според истражувањето на германското здружение на осигурители, „производителите на автообили меѓу август 2022 и август 2023 година ги зголемиле цените во просек за 9,7 проценти“.

Резервните делови во просек поскапеле за околу десет проценти. Кај одредена група делови, како на пример, задни врати, цените се зголемиле за 13 проценти во споредба со ланското истражување.

Со повторното зголемување на цените продолжува трендот што осигурителните компании го следат веќе десет години: „Трошоците за резервните делови за патничките автомобили растат силно и со многу поголема стапка отколку инфлацијата: Додека индексот на цените за потрошувачите од јануари 2013 година се зголемил за 28 проценти, производителите на автомобили ги зголемиле цените на резервните делови за повеќе од 70 проценти“, кажуваат од германската асоцијација.

Поклопец на багажник и задни странични панели во разгледуваниот период поскапеле за 93 проценти, додека задните светла се поскапи за дури 97 проценти. Наспроти тоа, износот на осигурувањето од одговорност од 2013 година поскапело за одвај повеќе од седум проценти.

Повисоките цени на резерните делови на осигурителите им донесуваат и соодветно зголемување на цената за поправка на возилата што се оштетени во незгода. „Во минатата година, материјалната штета ги чинеше осигурителите на автомобили (во Германија) во просек околу 3.700 евра, што е за 8,4 проценти повеќе отколку преклани“, прецизираат осигурителите. Во 2013 година, отштетата чинеше 2.400 евра во просек.

Примери за промената во цените на резервните делови во Германија

Цена август 2022Цена август 2023
Задна врата763 евра865 евра
Предно крило294 евра328 евра
Поклопец на багажник830 евра923 евра
Задно светло257 евра283 евра
Преден браник530 евра576 евра
Светло1014 евра1090 евра

Германското здружение на осигурители очекува дека браншата годинава ќе потроши многу повеќе пари, отколку што ќе заработи. „Според нашите најнови прогнози, гранката годинава ќе направи загуба од близу три милијарди евра“, според Здружението.

Германските возачки и возачи за осигурување на своите возила годинава ќе платат 30,2 милијарди евра, но затоа осигурителите ќе мораат да потрошат 33,1 милијарди евра за отштета и администрација. Тоа значи дека на секое наплатено евро, осигурителите плаќаат по 1,10 евро.

За своето истражување на цените на резервните делови, германските осигурители се раководат според банката на податоци за пресметка на штета од Audatex. Во моментов во истражувањето се опфатени 34 модели на автомобили од повеќе производители и од сите класи, од мали автомобили до луксузни лимузини. За секој од тие модели се земаат цените на 20-на резервни делови што најчесто се заменуваат по незгода.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More