Home » „Испејс“ го претстави новиот приземјувач „Апекс 1.0“

„Испејс“ го претстави новиот приземјувач „Апекс 1.0“

by Lina Muslija

Јапонската компанија „Испејс“ го претстави својот нов приземјувач „Апекс 1.0“ што ќе лета наместо претходната верзија. Леталото е наменето за летови до Месечината и ќе може да носи до 300 килограми товар до нашиот природен сателит.

Новиот приземјувач ќе има над 10 пати поголема носивост од првиот – „Серија 1“, што слета на површината на Месечината во април.

Компанијата, инаку, досега вложи над 40 милиони евра во својот нов огранок  во Денвер, Колорадо, САД, бидејќи сака да ги искористи стремежите на американската вселенска агенција НАСА и Пентагон во областа на технологиите за мисии на Месечината.

– Инвестицијата е јасен показател за заинтересираноста на „Испејс“ за американскиот пазар. Очекуваме овие бројки да продолжат да растат како дел од нашата стратешка определба да придонесеме во владините мисии и создавањето на цислунарен систем од страна на САД, изјави директорот на компанијата Такеши Хакамада.

Американската подружница се нарекува „Испејс технолоџи Ју-ес“, и вработува повеќе од 80 луѓе. Поранешниот астронаут на НАСА, Роналд Џеј Гаран во јуни е назначен за директор на огранокот. 

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More