31.8 C
Skopje
Wednesday, August 17, 2022

Исламските екстремисти во Нигер убија стотина луѓе

Најчитани вести

Премиерот на Нигер, Бриги Рафини потврди дека при вооружен напад на исламските екстремисти врз две села во западниот дел на Нигер убиени се околу сто луѓе.

Рафини по посетата на селата што беа на мета на напаѓачите истакна дека тоа бил еден од најсмртоносните напади во земјата.

Во Нигер чести се вооружените напади на екстремистите кои се поврзани со Ал Каеда и со Исламска држава, посебно во западниот дел на земјата, долќ границата со Мали и Буркина Фасо.

Покрај нападите врз цивилите чести се нападите и помеѓу ривалските фракции за обработливо земјиште.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com