18.8 C
Skopje
Monday, August 8, 2022

Искра надеж: Првото бебе во Хрватска е родено во Сисак, семејството е од Петриње, а куќата им е срушена

Најчитани вести

Првото бебе во Хрватска е родено во болницата во Сисак, а семејството е од Петриње, градот најтешко погоден од серијата земјотреси.

Бебето е машко и ќе се вика Давид.

Во 15 секунди по полноќ се роди малиот Давид. Ова е баш симболично да се роди токму во Сисак. Мајката и бебето се добро, сите сме пресреќни. Бебето се роди во оној дел од гинекологијата што го преживеа земјотресот – вели заменик директорот на болницата, Марин Репушиќ, .

Како што пишува „Индекс“, куќата на смејството на новороденчето е срушена во земјотресот.

Мајката е од Петриње, ова и второ дете. Во страшниот потрес им е срушена куќата и по земјотресот целото семејство спие во автомобилот – вели Репушиќ.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com