Home » Иран со ракети и беспилотни летала го нападна Пакистан

Иран со ракети и беспилотни летала го нападна Пакистан

by Журнал

Пакистан остро го осуди иранскиот воздушен напад на негова територија, во кој загинаа две деца, нарекувајќи го неиспровоцирано нарушување на неговиот воздушен простор. Оттаму предупредија на одмазда, пренесува Си-ен-ен.

Според иранската државна новинска агенција Тасним, Иран користел прецизни напади со ракети и беспилотни летала за да уништи две упоришта на сунитската милитантна група Џаиш ал-Адл, позната во Иран како Џаиш ал-Дулм, во областа Кох-е-Сабз во пакистанската југозападна провинција Белуџистан.

Нападот доаѓа откако Иран во понеделникот лансираше ракети во северен Ирак и Сирија, во последната ескалација на непријателствата на Блискиот Исток, каде што тековната израелска војна во Газа ризикува да прерасне во поширок регионален конфликт.

Пакистанското Министерство за надворешни работи соопшти дека во нападот на нејзина територија загинале две деца и го предупреди Иран на сериозни последици.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More