16.8 C
Skopje
Sunday, October 2, 2022

iOS 16 доаѓа следната недела

Најчитани вести

Според компанијата, iOS 16 (кој ќе ја придвижува најновата серија iPhone 14) ќе биде достапен за преземање од 12 септември. Сепак, не секој ќе може да го користи.

Меѓу подобрените нови функции на оперативниот систем е редизајниран заклучен екран, фокусиран на „комуникација, споделување и известувања“.

Има повеќе опции за заднина, подобрени можности за пораки и споделување фотографии и подобрени Live Text перформанси.

Дополнително, iOS 16 ќе биде првиот што ќе ја понуди новата Emergency SOS услуга на Apple која овозможува контактирање на итните служби со помош на сателити доколку се најдете во средина каде што нема мрежа.

Корисниците кои поседуваат iPhone 7 или постар модел нема да можат да пристапат до новиот iOS. Моделите на iPhone 8 до iPhone 14 ќе добијат известување откако ажурирањето ќе биде достапно.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com