Home » Инвазијата на федералците на имотите на Шон „Диди“ Комбс низ фотографии

Инвазијата на федералците на имотите на Шон „Диди“ Комбс низ фотографии

by Lina Muslija

Њујорк  – Два имота што му припаѓаат на музичкиот магнат Шон „Диди“ Комбс во Лос Анџелес и Мајами беа претресени во понеделникот од страна на федералните истраги за внатрешна безбедност и други органи за спроведување на законот, како дел од тековната истрага за сексуална трговија од страна на федералните власти во Њујорк.

Не е јасно дали Комбс бил цел на истрагата. Службениците не беа овластени јавно да разговараат за деталите од истрагата и разговараа со АП под услов да останат анонимни.

Во соопштението, Homeland Security Investigations рече дека „извршиле дејствија за спроведување на законот како дел од тековната истрага, со помош од HSI Лос Анџелес, HSI Мајами и нашите локални партнери за спроведување на законот“.

Полициска линија беше поставена околу куќата во Лос Анџелес во богатиот кварт Холмби Хилс во близина на Беверли Хилс. Видеото од хеликоптер од KABC-TV покажа група агенти со елеци кои укажуваа дека се од истрагите за домашна безбедност собрани во дворот на домот во близина на базенот. Надвор од куќата беше поставен команден пункт, а агентите сè уште влегуваа и излегуваа неколку часа по почетокот на претресот.

„Имаше груба прекумерна употреба на сила на воено ниво додека беа извршени налози за претрес во резиденциите на г-дин Комбс“, реагираа адвокатите на Комбс. „Нема оправдување за прекумерната демонстрација на сила и непријателство што ги покажаа властите или за начинот на кој се постапуваа со неговите деца и вработени. Г-дин Комбс никогаш не беше приведен, туку разговараше и соработуваше со властите“.

Против Комбс во последните месеци беа поднесени неколку тужби за сексуален напад.

Во февруари, музички продуцент поднел тужба во која се наведува дека Комбс го принудувал да бара проститутки и го притискал да има секс со нив. Адвокатот на Комбс, Шон Холи, рече за тие наводи дека „имаме огромен, неоспорен доказ дека неговите тврдења се целосни лаги“.

Поранешната штитеничка и девојка на Комбс, ар-ен-би пејачката Кеси, го тужеше во ноември, обвинувајќи го повеќегодишното сексуално злоставување, вклучително и силување. Во тужбата се вели дека ја принудувал да има секс со машки проститутки додека ги снимал. Тужбата беше решена еден ден откако беше поднесена.

Друг од обвинетите на Комбс беше жена која рече дека рап-продуцентот ја силувал пред две децении, кога имала 17 години.

Комбс рече во декемвриската изјава: „Не направив ништо од ужасните работи што се наводни“.

Даглас Вигдор, адвокат кој ја застапува Кеси и друга жена која го тужеше Комбс, во изјавата во понеделникот рече: „Се надеваме дека ова е почеток на процесот што ќе го смета г-дин Комбс одговорен за неговото развратно однесување“.

Не е јасно дали претресот е поврзан со некој од наводите покренати во тужбите.

Комбс е меѓу највлијателните хип-хоп продуценти и директори во последните три децении. Порано познат како Паф Деди, тој изгради една од најголемите империи на хип-хопот, отворајќи патека со неколку ентитети поврзани со неговото познато име. Тој е основач на Bad Boy Records и трикратен добитник на Греми кој има работено со мноштво врвни уметници, вклучувајќи ги Notorious B.I.G., Mary J. Blige, Usher, Lil Kim, Faith Evans и 112.

Комбс ја создаде линијата за модна облека Шон Џон, го лансираше ТВ каналот Revolt со фокус на музиката и го продуцираше реалното шоу „Making the Band“ за MTV.

Неговиот последен албум, „The Love Album – Off the Grid“, беше објавен минатата година, неколку дена откако Комбс беше награден на MTV VMA наградите. Беше номиниран за најдобар прогресивен R&B албум на Греми наградите во февруари, на кои раперот-магнат не присуствуваше.

Забавната индустрија е опкружена со постојан прилив на обвинувања за сексуално недолично однесување што ја завршуваат кариерата во годините откако приказните за филмскиот магнат Харви Вајнштајн го поттикна движењето #MeToo во 2017 година. Вајнстин и ѕвездата од „Тоа шоу од 70-тите“, Дени Мастерсон секој одлежува затвор казни по пресуди за силување. Против истакнати личности се поднесени десетици граѓански тужби.

Музичката индустрија не се соочи со пресметка до истиот степен, но пејачот и продуцент Р. Кели отслужува затворска казна за сексуално злоставување млади обожаватели, седум жени го тужеа хип-хоп магнатот Расел Симонс, тврдејќи дека ги силувал, а две жени го тужеле  пејачот на Aerosmith, Стивен Тајлер,  за сексуален напад.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More