22.8 C
Skopje
Saturday, May 28, 2022

Инаугурацијата на Бајден ќе биде „виртуелна парада“

Најчитани вести

Инаугурацијата на избраниот претседател на САД, Џо Бајден ќе претставува „виртуелна парада“ бидејќи се уште во сила е забраната за масовни собири поради пандемијата со Ковид-19, соопштија денеска организаторите на церемонијата.

По заклетвата во западното крило на Капитол Хил, Бајден и неговата сопруга, идната прва дама Џил, ќе им се придужат на потпретседателката Камала Харис и нејзинито сопруг во источното крило, каде традиционално се одржува воена парада, при што задолжителна ќе биде физичката дистанца.

Бајден ќе биде следен од традиционалната претседателска придружба составена од претставниците на секоја воена единица од 15 улица во Вашингтон до Белата куќа.

Претседателскиот инаугурациски комитет соопшти дека „целата парада ќе биде во согласност со рестриктивните мерки, што ќе овозможи Американците и светот да ги видат историските слики од 46. претседател како влегува во Белата куќа без присуство на симпатизерите“.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com