Home » Имигрантка барана од полицијата во Шведска фатена во куќата на премиерката

Имигрантка барана од полицијата во Шведска фатена во куќата на премиерката

by Журнал.мк

25-годишна жена која нема дозвола за престој и работи на црно во домот на шведската премиерка Магдалена Андерсон беше фатена од полицијата во Шведска.

Според веста на весникот „Експресен“, жената почнала илегално да живее во земјата откако и бил одбиен азилот во Шведска во март 2020 година. Полицијата ја барала жената откако била осудена за кражба во продавница во септември 2020 година.

Премиерката Андерсон по инцидентот реагираше до компанијата за чистење од која користи услуги и изјави дека по измамата ги прекинала сите односи со предметната компанија.

„ПОСВЕТУВАМ КОЛКУ ШТО МОЖАМ ПОВЕЌЕ ВНИМАНИЕ ЗА ДА СЕ ОСИГУРАМ ДЕКА СÈ Е ВО РЕД ДОДЕКА ДОБИВАМ УСЛУГИ. МЕЃУТОА, АКО БИДЕМЕ ИЗМАМЕНИ ОД КОМПАНИИ ДОДЕКА СЕ ОБИДУВАМЕ ДА ДОБИЕМЕ СООДВЕТНА УСЛУГА, ЌЕ БАРАМЕ ДА ДОНЕСЕМЕ ПОСТРОГИ ЗАКОНИ ЗА БОРБА ПРОТИВ МАМЕЊЕТО“, РЕЧЕ АНДЕРСОН.

Оценувајќи го инцидентот како „скандал со чиста врата“, Тобијас Билстром, заменик-претседател на Групата на Умерената конзервативна партија (Модерат), истакна дека случајот со премиерката е загрижувачка.

Тој нагласи дека дека е загрижувачки тоа што политичарите кои ја водат државата во нивните домови работат илегални луѓе.

Дик Малмлунд, поранешен шведски менаџер за комерцијална безбедност, рече дека инцидентот е скандалозен, а главен виновник за овој случај е Шведската служба за разузнавање и безбедност (СЕПО).

Малмлунд изјави дека слугите што ќе бидат однесени во куќата на премиерката Андерсон, една од најзаштитените луѓе во земјата, треба да бидат предмет на безбедносна истрага од СЕПО, и дека СЕПО има големи недостатоци во инцидентот.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More