Home » ИМААТ ПОВЕЌЕ ТУРИСТИ ОД ЖИТЕЛИ: За кој италијански град се работи?

ИМААТ ПОВЕЌЕ ТУРИСТИ ОД ЖИТЕЛИ: За кој италијански град се работи?

by Журнал.мк

Во Италија постои град кој има повеќе туристи од жители. Во јужниот дел на државата во текот на 2022 година имало пет милиони туристи, од кои 52 отсто Италијанци и 48 отсто од странство, покажува извештајот на Институтот „Свимез“.

Во Неапол, еден од градовите на југот од Италија, во 2022 година имало повеќе странски туристи отколку Италијанци, пренесува „АНСА“.

70 отсто од општините во италијанскиот регион Кампанија се туристички, со токови кои главно ги апсорбираат провинциите Наполи и Салерно.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More