Home » И нискиот притисок е опасен

И нискиот притисок е опасен

by Журнал

Нискиот крвен притисок или хипотензијата не е секогаш лесно да се препознае, а кај некои луѓе дури и не предизвикува очигледни симптоми.

Сепак, понекогаш може да биде опасно по живот, па лекарите предупредуваат дека е добро навреме да се внимава на најсуптилните предупредувачки знаци.

Според клиниката Мајо, причините за низок крвен притисок можат да бидат навистина различни и да се движат од дехидрација до уште посериозни здравствени состојби.

Важно е да се открие што го предизвикува за да може да се лекува доколку е потребно. Но, како да препознаете дека имате низок крвен притисок?

Лекарите ги споменуваат следните симптоми – заматен или послаб вид, вртоглавица или зашеметеност, несвестица, замор и проблеми со концентрација и гадење.

Иако секој од овие симптоми не мора да значи дека имате низок крвен притисок, доколку тие не исчезнуваат или се појавуваат континуирано, лекарите препорачуваат да се прегледате.

Имено, кај некои луѓе нискиот крвен притисок може да биде знак за темелна здравствена состојба, особено кога тој нагло опаѓа или се јавува со одредени непријатни симптоми.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More