Home » И Аеродром остана без градоначалник – ќе биде ли Муцунски министер?

И Аеродром остана без градоначалник – ќе биде ли Муцунски министер?

by Журнал.мк

Досегашниот градоначалник на скопската општина Аеродром, Тимчо Муцунски, од вчера, со верификација на мандатот стана пратеник. Со ова му престана градоначалничката функција.

Според Законот, бидејќи има повеќе од 6 месеци до локалните избори, Владата мора да распише предвремени избори за оваа општина.

Според информациите на Инфомакс, Тимчо Муцунски претендира за едно од министерските места во Владата на ВМРО-ДПМНЕ, а најгласни беа шпекулациите дека ќе го раководи министерството за одбрана.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More