15.8 C
Skopje
Friday, May 27, 2022

Hyundai со европска инвазија – доаѓа Bayon

Најчитани вести

Во ноември минатата година Hyundai официјално ги претстави плановите моделот Bayon. Станува збор за субкомпактен кросовер чија должина нема да надмине 4,200 цм.

Со овој модел Hyundai ја продолжува традицијата а именување на своите модели по географски поими. Така Bayon е именуван по градот Бајон лоциран во југозападниот дел на Франција.

Оттука овој модел доаѓа ексклузивно за европскиот пазар. Сериското производство ќе започне не подоцна од мај годинава. Ќе се произведува во фабриката на Hyundai Assan лоцирана во турски Измит.

Технолшки овој модел ќе биде инспириран од моделот i20, а во понудата, меѓудругото, ќе биде достапен со 1,0 литарски трицилиндрен турбо бензински мотор со 120 КС.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com