Home » Хутите се заканија: Радоста на агресорот нема долго да трае

Хутите се заканија: Радоста на агресорот нема долго да трае

by Журнал

„Сите американски и британски интереси станаа легитимни цели за јеменските вооружени сили како одговор на нивната директна и јавно објавена агресија против Јемен“, соопшти Високиот политички совет на Хутите, пренесе агенцијата Саба. Советот предупредува дека американско-британските напади нема да останат неказнети. Нападот беше поддржан од Холандија, Канада, Бахреин и Австралија.

„Американците и Британците треба да знаат дека нашите храбри вооружени сили нема да дозволат да останат неказнети. Радоста на агресорите нема да трае долго“, се вели во соопштението на Советот. Бунтовниците, кои контролираат големи делови од Јемен и ги поддржуваат Палестинците во Газа, ги нападнаа трговските бродови во Црвеното Море во последните недели за да ги спречат да стигнат до Израел.

Американски и британски авиони, бродови и подморници нападнаа цели низ Јемен како одмазда за нападите на Хутите врз бродови во Црвеното Море, што го прошири регионалниот конфликт предизвикан од израелската војна во Газа.

Хутите објавија дека пет борци се убиени во вкупно 73 воздушни напади и ветија дека ќе се одмаздат и ќе продолжат со нападите врз бродовите за поддршка на Палестинците во борбата против Израел во палестинската енклава.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More