21.8 C
Skopje
Saturday, September 24, 2022

Huawei Mate Xs ќе пристигне во март следната година

Најчитани вести

Huawei ги претстави Mate 30 5G и Mate 30 Pro 5G за кинескиот пазар, а за време на медиумскиот настан компанијата го објави и датумот за почеток на продажба на флексибилниот телефон Mate X. Уредот ќе се најде во продажба од 15. ноември.

Оние кои го сакаат Mate X со Kirin 990 чипсет, ќе треба да почекаат неколку месеци, бидејќи Huawei ќе го претстави Mate Xs во март 2020. година.

Кога станува збор за дизајнот, Mate Xs делува идентично на стандардниот модел Mate X. Меѓутоа, кога станува збор за внатрешните карактеристики, новиот модел ќе има понов и помоќен чипсет Kirin 990 5G. Овој процесор е создаден во 7 наометарски процес и пристигнува со интегриран 5G модем. Исто така, тука е и посилниот NPU, покрај оверклокуваните Cortex A76 и A55 јадра.

Покрај споменатиот чипсет, не се познати останатите спецификации за Huawei Mate Xs, но детали сигурно ќе се појавата во следните месеци.

извор: USB.mk

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com