25.8 C
Skopje
Thursday, May 26, 2022

Huawei Mate X се ближи до датата на пуштање во продажба

Најчитани вести

Почетокот на новата револуција кај паметните телефони која требаше да почне оваа година, сепак се покажа дека малку ќе доцни. Со одложувањето на продажбата на Samsung Galaxy Fold од пред летото, се одложи и почетокот на продажбата на Huawei Mate X.

Од Huawei мотивирани од потенцијалните проблеми кои може да се јават кај новите уреди со екран на превиткување, решија да направат дополнителни тестови за да не се доведат во ситуација како Samsung. Сепак, со одложувањето на продажбата од страна на нивниот конкурент, потребата од побрзо пуштање на уредот на пазарот, беше тргната.

Сега кога Samsung официјално најави дека ги има направено потребните промени, односно исправки кај Galaxy Fold, продажбата ќе продолжи од септември. Точната дата не е дадена, но верувам дека шансите повторно да има одложување се мали.

Со оваа најава од Samsung се верува дека и Huawei ќе го спреми својот Mate X и ќе почне да го продава. Неофицијалните информации исто така септември го истакнуваат како месецот кога Huawei ќе почне да го продава нивниот уред.

Дека уредот е спремен за користење се гледа и од сликите кои беа објавени на кинескиот Weibo од директорот на секторот за потрошувачки производи на Huawei како го користи Mate X на аеродром.

Тој јавно го користи телефонот и нема проблем да биде сликан, а сликите можете да ги видите во продолжение.

Ова секако не ја потврдува информацијата дека и Huawei ќе ја започне продажбата на својот уред, но секако покажува дека телефонот е функционален и може да се користи.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com