25.8 C
Skopje
Thursday, May 26, 2022

Huawei поднесе барање за заштита на називите P300, P400 и P500

Најчитани вести

Huawei аплицираше за неколку трговски марки во Канцеларијата за интелектуална сопственост во Велика Британија. Имињата најверојатно би се користеле за телефони, а станува збор за P300, P400 и P500. Исто така, ова претставува разлика од двата броја користени досега во името на Р-Серијата на компанијата за flagship телефоните од високата класа.

huawei2_192.jpg

Именувањето на телефоните на Huawei беше малку збунувачко во минатото, додека сериите P и Mate беа логични. Во 2017 година, P10 го замени P9, а следната година Huawei се определи за P20 наместо за P11, што на крајот нè доведе до сегашниот модел P30.

Останува да се види што компанијата има во план по P300 моделот, а Huawei би можел да се одлучи и за сосема други називи за наредната серија на телефони.извор: USB.mk

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com