Home » Huawei го претстави MateBook D16 – лаптоп со висока продуктивност и 16-инчен дисплеј

Huawei го претстави MateBook D16 – лаптоп со висока продуктивност и 16-инчен дисплеј

by Журнал.мк

Huawei Consumer Business Group го претстави новиот HUAWEI MateBook D16, лесен лаптоп со високи перформанси и голем дисплеј од 16 инчи. Новиот модел ја наследува естетиката и иновативноста на портфолиото на Huawei Smart Office и серијата Matebook и додава многу подобрувања, вклучително и сосема нов HUAWEI FullView дисплеј, процесор од 12-та генерација Intel® Core™ H-серијата со високи перформанси, лесно метално тело и синхронизирана работа помеѓу различни уреди. Лесен, моќен и со удобен дисплеј, новиот HUAWEI MateBook D16 е подготвен да стане сигурен партнер во ерата на хибридни канцеларии.

16-инчен FullView дисплеј – моќни перформанси

Истражувањата на потребите на потрошувачите, направени од страна на Huawei, резултираа со зголемена потреба од лесни лаптопи од 16 инчи. Со глобалната промена на хибридно работење и учење, постои зголемена побарувачка за лаптопи со високи перформанси, а новиот HUAWEI MateBook D16 е подготвен да го исполни, па дури и надмине ова барање.

Huawei успева да интегрира простран 16-инчен дисплеј во рамки во кои другите производители вообичаено можат да постават само 15,6-инчен екран, со што ја зголемуваат само видливата површина, но не и големината на телото. HUAWEI MateBook D16 им овозможува на корисниците да уживаат во својата работа пред заштитниот екран. Односот екран-тело е 90%[1], а односот на страните е 16:10, погоден за работа со веб-страници, графикони, податоци и документи, како и гледање забавна содржина. Корисниците можат да бидат продуктивни и во движење благодарение на лесното метално тело на HUAWEI MateBook D16 и тежината слична на лаптоп од 15,6 инчи[2] – само 1,7 килограми[3].

Со HUAWEI MateBook D16, корисниците кои секојдневно го користат својот лаптоп ќе ги заштитат своите очи благодарение на сертификатот TÜV Rheinland Low Blue Light (Hardware Solution)[4]. Овој сертификат докажува прецизна репродукција на боите на сликите без да резултира со жолта нијанса. Покрај тоа, екранот поддржува и DC затемнување за да им помогне на корисниците да го ублажат заморот на очите.

Ослободете ја вашата креативност

HUAWEI MateBook D16 се напојува со процесор Intel® Core™ H од 12-та генерација што работи до -i7-12700H[5], TDP до 40 W, двоканална RAM и SSD со голема брзина – моќна конфигурација што ефикасно се справува со сите задачи, како што е анализа на податоци, кодови, отворање повеќе веб-страници, графикони или PowerPoint презентации.

И покрај овие високи перформанси, корисниците можат да бидат сигурни дека лаптопот нема да се прегрее, дури и при извршување на повеќе задачи, благодарение на системот за ладење – Huawei Shark fin Fan. Можно е да се префрлате помеѓу Standard Mode и Performance Mode, при што вториот HUAWEI MateBook D16 го ослободува својот целосен потенцијал за задоволување на различни потреби за канцеларии и создавање содржина.

Високите перформанси се должат не само на процесорот на HUAWEI MateBook D16. Овој лаптоп има и одлични мрежни перформанси, благодарение на иновативната технологија HUAWEI Metaline Antenna. Дури и при слаб Wi-Fi сигнал, брзината на преземање се зголемува за 55%, додека прекините за време на игрите и видео повиците се намалуваат за 57% и 67%, соодветно.

Невообичаено за лесен лаптоп е тоа што HUAWEI MateBook D16 има и притискање на тастатурата од 1,5мм и соодветен дизајн што го прави пишувањето уште полесно. Новата нумеричка тастатура им овозможува на корисниците поефикасно да работат со графикони, податоци и документи, а кратенките на тастатурата овозможуваат директен пристап до често користените функции за повисоки перформанси.

Паметни конференциски повици во секое време, насекаде

Бидејќи хибридното работење постепено станува норма, на корисниците им е потребен сигурен и ефикасен уред за водење онлајн состаноци од различни локации. Имајќи го ова на ум, HUAWEI MateBook D16 е посветен на создавање можности за состаноци во секое време, насекаде, со решението Smart Conference, што вклучува AI звук и камера. Благодарение на кристално чистата 1080P AI камера, видео конференциите имаат висок квалитет на сликата и интелигентни карактеристики.

За време на видео повик, FollowCam на AI камерата го прилагодува екранот во реално време за да го задржи говорникот во центарот на кадарот. На тој начин, дури и да се движи, нема да ве одвлекува вниманието од она што го кажува. Функцијата Eye Contact користи вештачка интелигенција за да се прилагоди на видната линија на корисникот, па наместо учесниците да гледаат во камерата, нивните очи ќе ги гледаат вашите на екранот за поприроден и поудобен разговор.

Една од досадните работи во видео разговорите е тоа што треба да ја средите преполната просторија или да го задржите вниманието додека луѓе се движат зад вас во зафатено кафуле. Виртуелната позадина ви овозможува да ја одржувате вашата приватност и концентрација, благодарение на вградените статични и динамични позадини како што се канцеларии, кафулиња или пејзажи на отворено. Можете исто така да изберете фотографија или да користите замаглување на позадината за да скриете што се случува зад вас.

Супер уред за паметно искуство

HUAWEI MateBook D16 ги носи перформансите на неколку уреди на сосема ново ниво, благодарение на Super Device[6], што овозможува супер перформанси и кохерентна употреба на повеќе уреди.

Лаптопот овозможува без напор да се поврзете со други уреди на Huawei и да соработувате меѓу сите нив. Едноставно поставете ги слушалките, маусот, тастатурите, звучниците и печатачите на Huawei во близина на HUAWEI MateBook D16 и лаптопот автоматски ќе ги открие и ќе обезбеди функција за брзо и лесно поврзување[7].

Работата со паметни телефони и таблети е уште покорисна. Откако ќе го поврзете телефонот безжично, неговиот интерфејс ќе се појави на екранот на лаптопот за да можете да работите со него – како паметниот телефон и лаптопот да се еден уред. Можете да пристапувате и да ги уредувате вашите датотеки, да користите и управувате со најмногу три апликации на телефонот во исто време, да примате видео или аудио повици од телефонот преку вашиот MateBook, па дури и да ги користите глувчето и тастатурата за лесно да го контролирате паметниот телефон.

Вашиот таблет може да се трансформира во подлога за цртање или втор екран со документи или слики за полесно споделување помеѓу уредите. Кога е вклучен Mirror Mode, екранот на лаптопот се проектира на таблетот, при што двата уреди ја прикажуваат истата содржина: таблетот може да ги искористи неверојатните перформанси на лаптопот; додека лаптопот има пристап до системот за таблети, што го прави цртањето уште полесно. Со Extend Mode, екранот на лаптопот се проширува, дозволувајќи му на таблетот да служи како надворешен монитор за да можете лесно да пренесувате содржина помеѓу двата уреди – идеален за правење белешки за време на состаноци. Collaborate Mode овозможува да споделувате содржина помеѓу уредите со влечење и пуштање. HUAWEI MateBook D16 може да се поврзе и со HUAWEI MateView монитор.

HUAWEI MateBook D16 има 65W Pocket Charger од 2-ра генерација и повеќе приклучоци за да можете да останете поврзани каде и да сте.

[1] Податоци од лабораториите на Huawei. Стандардот за мерење се заснова на големината на видливата површина на екранот до големината на екранот за да се пресмета соодносот.

[2] HUAWEI MateBook D16 тежи околу 1,7 кг, што е блиску до тежината на повеќето 15,6-инчни лаптопи во индустријата.

[3] Податоци од лабораториите на Huawei. Во зависност од конфигурацијата на производот, процесот на производство и методите на мерење, вистинската тежина може да варира. Ве молиме земете го вистинскиот производ како пример.

[4] Екранот има сертификат TÜV Rheinland Low Blue Light (Hardware Solution). Овој производ не е медицински уред и не може да се користи за медицински цели.

[5] Intel® Core™ i5-12500H и Intel® Core™ i5-12450H процесорите се опционални.

[6] Само одредени мобилни телефони, таблети и монитори на Huawei и одредени лаптопи со PC Manager 12.0.1 или понова верзија ја поддржуваат оваа функција. Ако имате какви било прашања во врска со оваа функција, ве молиме контактирајте го Центарот за услуги на клиенти.

[7] За проблеми со поврзувањето, функционалноста, ограничувањата за користење и поддржаните модели на компјутери и слушалки, звучници, мауси, тастатури и печатачи, ве молиме побарајте повеќе информации за соодветните производи на официјалната веб-страница на Huawei или контактирајте со Центарот за услуги за клиентите на Huawei.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More