Home » Хрватски експерт: Ристовски не може да добие казна на „зелена маса“ за потегот на дербито (Видео)

Хрватски експерт: Ристовски не може да добие казна на „зелена маса“ за потегот на дербито (Видео)

by Lina Muslija

Осијек и Динамо одиграа 1:1 во големото дерби од 25-то коло во Првата Суперспорт лига на Хрватска, а мора да се напомене дека гостите избегнаа пораз со гол во 94-та минута.

Динамо второ дерби по ред постигнува гол во самата завршница, но пред да дојде до погодокот на Куленовиќ, Стефан Ристовски беше дел од една мешаница која привлече големо внимание.

Куленовиќ и Миерез заработија жолти картони, но голема среќа имаше Ристовски што мина без никаква опомена во оваа ситуација, бидејќи поранешниот капитен му зададе удар на Дарко Нејашмиќ.

Главниот судија не го виде овој момент и истиот не беше прегледан ниту од ВАР, па во инцидентот во кој избегна црвен картон, добра вест за Ристовски е тоа што оваа ситуација не може да биде разгледувана на „зелена маса“ според правилата во Хрватска.

– Проценката на теренот беше дека потегот на Ристовски не е за црвен картон и затоа ВАР собата не смееше да реагира. Судијата не покажа ниту жолт картон. Дисциплинскиот правилник на ХНС е во склад со оние на ФИФА и УЕФА. Јавноста треба да знае дека судиските одлуки се конечни и не може да бидат променети по крајот на еден меч. Такви се правилата, – вели комесарот на хрватскиот фудбал, Јосип Брезни во интервју за „Индекс“.

 

АНГЛИЈАпред 3 минути

Арсенал постигна четири гола за 25 минути и го испразни „Брамал Лејн“ (Видео)

БАЛКАНпред 13 минути

Хрватски експерт: Ристовски не може да добие казна на „зелена маса“ за потегот на дербито (Видео)

ИТАЛИЈАпред 23 минути

Фудбалска екстаза во Болоња, Орсолини ги воодушеви тифозите со својата реакција (Видео)

ШПАНИЈАпред 55 минути

Разочараниот Педри им испрати порака на фановите на Барса (Фото)

АНГЛИЈАпред 1 час

Касемиро со искрен совет до новиот газда Ретклиф по поразот од Сити: Тие треба да бидат нашиот пример!

ПОПУЛАРНИ

 • ШПАНИЈАпред 23 часа

  Барселона остана „без муниција“ на „Сан Мамес“, а загуби и двајца клучни играчи

 • ИТАЛИЈАпред 23 часа

  Драматична завршница на „Диего Армандо Марадона“, Јувентус падна во Неапол (ВИДЕО)

 • ШПАНИЈАпред 14 часа

  Лахоз распали по Мансано за судискиот скандал кој го режираше на „Месталја“

 • НБАпред 13 часа

  Бостон со фуриозно издание ги понижи „воините“, Дончиќ не успеа да го спаси Далас од пораз (ВИДЕО)

 • АТПпред 13 часа

  Алкарас го доби Надал во тенискиот спектакл во Лас Вегас (ВИДЕО)

 • АНГЛИЈАпред 14 часа

  Кин запрепастен од еден податок поврзан за Јунајтед по дерби поразот: Тоа е страшна статистика

 • ШПАНИЈАпред 11 часа

  Пике за потегот на Мансано: Сите го знаеме нивото на овој судија…

 • АНГЛИЈАпред 22 часа

  Артета му одговори на Фердинанд: Понекогаш премногу се фокусираме на негативните ставови…

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More