Home » Хрватската песна е евровизиски фаворит

Хрватската песна е евровизиски фаворит

by Журнал.мк

Хрватската песна „Рим Тим Таги Дим“ на Марко Пуришиќ, попознат како Бејби Лазања со која земјата ќе настапи на Евровизија во Малме, Шведска, се искачи на првото место на обложувалниците.

На официјалната страница на Eurovisionworld веќе неколку дена Хрватска е на првото место според прогнозите за победа, а веднаш зад неа е Украина, па Италија на третото место.

Од регионот, Србија се наоѓа на 23-то место, Грција на 16-то, а Албанија на 37-мо, односно на последно место.

Евровизијата во Малме ќе се одржи на седми и деветти мај, кога ќе се случат двете полуфинални вечери, а пак финалето е на 11-ти мај и ова е 68-мо издание на популарната музичка манифестација.

Македонија втора година по ред не учествува на настанот, поради економски причини.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More