Home » Хрватска купува воени хеликоптери Блек Хок

Хрватска купува воени хеликоптери Блек Хок

by Журнал

Американскиот Стејт департмент го одобри барањето на Хрватска за купување осум воени хеликоптери УХ-60М Блек Хок и ја проследи одлуката на американскиот Конгрес на усвојување.

Според порталот Балканска безбедносна мрежа, зделката е вредна 500 милиони долари и со овој чекор Загреб ја покажува својата желба целосно да ја „американизира“ својата хеликоптерска флота.

Американската агенција за одбранбена и безбедносна соработка наведува дека барањето на Хрватска, покрај хеликоптери, вклучува и широк список на оружје и дополнителна опрема, како и обука на летачки и технички персонал.

Хрватска во моментов има четири хеликоптери УХ-60M за воздушен транспорт, осум хеликоптери Бел 206 Џет Ренџер за обука и 15 борбени извидувачки хеликоптери OХ-58Д Кајова Вориор за борбено извидување и противоклопна борба.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More