Home » Хрватска го брка „последниот воз“ за Германија

Хрватска го брка „последниот воз“ за Германија

by Lina Muslija

Хрватска (13 бода) со победа вечерва над Ерменија или доколку Велс (11 бода) не ја совлада Турција (група Д), ќе им се придружи на 20-те селекции што веќе си обезбедија пласман на финалиот турнир на Европското првенство (ЕП) 2024 во Германија во фудбал.

По синоќешните мечеви во завршницата на ЕП се пласираа Словенија, Италија и Чешка. Словенија го совлада Казахстан со 2-1 и по втор пат ќе игра на финален турнир. Претходно тоа го направи во 2000 година. За Чешка по триумфот над Молдавија од 3-0, ова ќе биде осмо последователно играње на ЕП.

Украина како домаќин во Леверкузен, Германија, не успеа да го скрши отпорот на Италија (0-0) и да се квалификува на ЕП. Украинците станаа првата селекција, по Северна Ирска во 2010 година, кои ја спречија Италија да постигне гол во квалификациите за ЕП и серијата од 34 натпревари. Но и покрај тоа Украинците „извисија“ од ЕП поради полошата гол разлика од „азурите“, кои се актуелни европски шампиони.

Квалификувани земји за ЕП се: Германија (домаќин), Албанија, Австрија, Белгија, Чешка, Данска, Англија, Франција, Унгарија, Италија, Холандија, Португалија, Романија, Шкотска, Србија, Словачка, Словенија, Шпанија, Швајцарија, Турција

Потврдени за плеј-офот: БиХ, Естонија, Финска, Грузија, Грција, Исланд, Израел, Казахстан, Луксембург, Полска, Украина.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More