Home » Хранлива супа од тиквички која ќе ве разлади

Хранлива супа од тиквички која ќе ве разлади

by Журнал.мк

Ладната супа од тиквички е одлична за топлите денови. Таа може да стане ваш сојузник за освежување и хидратација на телото

Летото конечно пристигна, а со тоа и високите температури.

Затоа многу се бараат вкусни и во исто време освежителни рецепти, а пожелно е да бидат и што поедноставни.

Тиквичките се еден од зеленчуците кои многу ни се допаѓаат поради бескрајните комбинации кои ни овозможуваат значително да го скратиме времето на размислување што да готвиме, а се многу брзи и лесни за обработка, па не се грижиме кога треба со нив да подготвиме ручек.

Во продолжение ви пренесуваме еден рецепт за ладна супа чија ѕвезда е тиквичката, а со малку зачини ќе стане едно од вашите омилени јадења кога ќе посакате нешто освежително, што се јаде со лажица.

Ладна супа од тиквички – состојки

1 среден кромид
1 лажица маслиново масло
1/2 лажичка сол, или по вкус
4 средни тиквички
3 до 4 чаши супа од зеленчук (можете да користите вода)
1/2 чаша кисела павлака или јогурт, по желба
црн пипер, по желба

Приготвување:

Тиквичките исечкајте ги на коцки со средна големина, а кромидот на ситно.

Загрејте масло во средно тенџере на средно-силен оган и додадете ги кромидот и солта.
Пропржете го кромидот, мешајќи повремено, додека не стане проѕирен и мек, околу 5 минути.
Додадете ги тиквичките и покријте ги со вода. Зголемете до вриење, а потоа намалете и динстајте додека не омекнат (околу 15 минути).
Откако ќе се сварат тиквичките, исклучете го шпоретот и можете веднаш да ги изблендирате.
Префрлете ја супата во сад или сад што може да се затвори, покријте ја и изладете ја во фрижидер најмалку еден час.
Украсете по желба со повеќе павлака или јогурт и свеж босилек, рукола и препечени коцки леб или фета сирење.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More