Home » ХОРОР ВО ПЛЕЈБОЈ ИМПЕРИЈАТА: Испливаа детали од оргиите и злоставување на „зајачиците“

ХОРОР ВО ПЛЕЈБОЈ ИМПЕРИЈАТА: Испливаа детали од оргиите и злоставување на „зајачиците“

by Журнал.мк

Основачот на Плејбој, Хју Хефнер, бил „вампир“ кој манипулирал и дрогирал десетици млади жени за да учествуваат во понижувачки оргии, притоа маскиран како застапник на сексуалната слобода, според шокантниот нов документарен филм „Тајните на Плејбој“, документарен серијал од 10 дела кој премиерно се прикажува на A&E на 24 јануари, а би требало да фрли светлина на темната страна на Playboy, кој станал игралиште за употреба на дрога, сексуална злоупотреба, па дури и злосторства.

Серијата се занимава со скриените вистини зад Плејбој со ексклузивни интервјуа со инсајдери, вклучувајќи ги поранешните девојки Хју Хефнер, Холи Медисон и Сондра Теодор, како и поранешната „Мајка зајачица“ Пи Џеј Мастен.

Сондра, која сега има 65 години, открива дека во вилата имало групен секс пет ноќи неделно, што вели дека целосно ја скршило.

Хефнер, исто така, ќе водел неделни „Ноќи на свињи“ за време на кои внесувал десетина „грди“ проститутки за да имаат секс со нивните пријатели.

ВИП членовите на ноќните клубови на Плејбој можеле да прават што сакаат. Еден од нив бил познат водител, а Дон Корнелиус наводно држел како заложници две Плејбој зајачици и едната ја силувал, се наведува во документацијата.

Холи Медисон, Плејбој зајачицата која се забавувала со Хефнер осум години, исто така зборува за тоа како Хефнер одбвал да користи заштита за време на сексот и како начинот на живот во куќата ја натерал дури и да размислува за самоубиство.

Серијата вклучува и интервјуа со Линда Лавлејс, порно ѕвезда од 1970-тите, која се прослави со „Длабоко грло“, која вели дека била третирана како „парче месо“ и дека била принудена на орален секс со германски овчар додека Хефнер и неговите пријатели гледале.

Документарецот е критичко преиспитување на наследството на култниот издавач на Playboy, кој почина во 2017 година на 91-годишна возраст.

Хефнер имал само 27 години кога го лансираше првото издание на списанието Плејбој во 1953 година. Со Мерлин Монро на насловната страница, првото издание се продаде во повеќе од 50.000 примероци и создаде империја која траеше со децении.

До 1970-тите, Плејбој продаваше седум милиони примероци месечно, а Хефнер отвори десетици Плејбој клубови во кои членовите влегуваа со клуч. Да, вистински клуч кој буквално ја отвора влезната врата.

Хефнер се прогласи себеси за поддржувач на слободната сексуалност и слободата на говорот во репресивната повоена ера. Но, реакцијата започна во 1970-тите со феминистичкото движење кое ја осуди неговата објективизација на жените.

Во последниве години, Playboy се бореше да остане релевантен – списанието престана да се печати во 2020 година – и многу поранешни таканаречени Playmates се изјаснија против културата по движењето MeToo.

Според Мики Гарсија, поранешен директор на промоцијата на Playmate – тоа било како култ.

– Жените беа згрижени и наведоа да веруваат дека се дел од ова семејство. Тој (Хефнер) навистина веруваше дека ги поседува овие жени. Имавме девојки кои беа плејмејкери и кои се предозираа, кои извршија самоубиство, раскажал тој.

Една од најтрогателните приказни доаѓа од Сондра Теодора, поранешна манекенка и актерка која се забавувала со Хефнер во доцните 1970-ти и 80-ти. Таа опиша како неговите сексуални барања станале непријатни.

„На крајот ме исплаши бидејќи не можевте да го задоволите. Сакаше се повеќе. Групниот секс беше најмалку пет ноќи неделно. Имаа протокол. Тој сакаше да режира”, рекла таа.

Сондра рече дека Хефнер бил голем корисник на дрога, тој ја испраќал да купи кокаин повеќе пати, а сексот целосно ја скршил.

– Едноставно ми стана грдо, се чувствував како да сум водител на циркуска претстава, морав да ја правам истата претстава секоја вечер.Секогаш се работеше по востановеното сценарио. Дојде нова девојка и потоа беше – добредојде во семејството и сето тоа беше лага. Гледав како се појавуваат девојка по девојка, свежо лице, слатко и нивната убавина само избледе. Ние не бевме ништо за него. Хефнер беше како вампир. Тој го цицаше животот од овие девојки со децении. – изјави Сондра.

Лиза Ловинг Барет, асистентка на Хефнер во доцните 1970-ти и 80-ти, рече дека Хефнер имал резерви квејлуд, моќен седатив што актерот Бил Козби, исто така, се вели дека го користел за да ги дрогира жените.

Барет вели дека во вилата на Плејбој таа дрога била позната како „разделник на нозе“ и дека ја сметале за „нужно зло“ бидејќи може да ги натера жените да направат се.

Барет тврди дека Хефнер секој ден земал мали количини амфетамин Декседрин за да биде на подготвеност. Кокаинот бил „голема работа“ во куќата и секогаш бил во големи количини.

Дрогата била толку достапна што една од пудлиците на Хефнер станала зависна од неа и често ја лижела од подот, тврди Сондра.

Дрогата помогнала да се разгорат ужасните „Свински ноќи“ што се случувале секој четврток, според Стефан Тетенбаум, камериер на Хефнер помеѓу 1978 и 1981 година.

Хефнер ќе им наредел на двајца макроа да донесат шест проститутки во вилата. Хефнер мислел дека жените се „свињи“, но им наредил на своите ВИП-машки пријатели да не ги нарекуваат така, се тврди во документарецот.

Лекар прво ќе ја прегледал жената за да утврди дека нема болести или инфекции, а потоа ќе имале секс со гостите.

„Понекогаш имаше посебна жена која се појавуваше, нејзиното име беше Бледер.

Во документарецот се тврди дека ова особено му се допаднало на актерот Џон Белуши, редовен гостин на Плејбој вилата. Поради некоја причина, му се допаднало и особено ќе го „запали“.

Хефнер отсекогаш имал повеќе од една девојка, но до 2000-тите тој се забавувал неколку пати неделно со седум русокоси за кои рече дека сите се забавувале со него во исто време. Меѓу нив била и Холи Медисон, која станала негова „специјална“, или главна девојка, а во „Плејбој“ вилата се вселила во 2000 година кога имала 21 година.

На нејзиното прво излегување со Хефнер и неговите други девојки, тој ѝ понудил кејлуд. Таа одбила, но на крајот сепак имала секс со него и со другите девојки таа вечер.

„Сè беше многу механички и роботизирано, а вие би го следеле водството на другите жени. Навистина ми беше згрозено што Хеф не сакаше да користи заштита“, вели Медисон во филмот.

Таа имала полициски час во 21 часот, била обесхрабрена да ја напушти вилата освен ако не бил семеен одмор и не можела да носи црвен кармин. Таа открива и како Хефнер еднаш полудел кога ја скратила својата руса коса, велејќи дека тоа ја прави да изгледа „старо и евтино“.

Хефнер поттикнувал конфликти меѓу девојките, а пластичната хирургија била „компулсивен чин“ додека тие се обидувале да бидат во чекор една со друга.

Начинот на живот во вилата ја навел да влезе во „кругот на ужасни нешта”. Во еден момент не знаела што да прави. Медисон признава дека во еден момент почнала да чувствува нагон да се самоубие, но дека играњето во серијата „Девојките од соседството“ ѝ ја вратило самодовербата.

„Се плашев да заминам. Ако се осмелам да заминам, имаше куп одмаздничка порнографија што чекаше да излезе. Хефнер не сликаше сите и потоа ќе испечатеше осум примероци , по еден за него и сите нас и потоа ни ги проследуваше. Беше одвратно. Секоја вечер пиев многу кога излегувавме, тоа беше мојот начин да се справам со ситуацијата. Односот меѓу мене и другите жени стана многу лош. Замислете да имате секс со некого во соба полна со жени кои сите ве мразат и сите што зборуваат срања за вас“, додаде таа.

Друга жена чие искуство со Хефнер било вознемирувачко е Џенифер Сагинор.

Ќерката на личниот лекар на Хефнер почнала да живее во Плејбој вилата во Лос Анџелес на 11-годишна возраст.

Според неа, Хефнер ја сметал за своја „ќерка“, но кога наполнила 17 години, Хефнер ја поканил во својата спална соба каде го видела него и уште една девојка во која се заљубила.

Одеднаш „енергијата се промени“ додека Хефнер се обидувал да ги натера сите да имаат секс.

„Му реков – татко ми е веднаш во ходникот. А Хефнер ќе ми кажеше дека сите ние сме семејство овде“.

Оваа девојка која била со Хефнер во тој момент се расплакала и отишла во тоалет, што ја прекинало целата „средба“.

Години подоцна, во книгата што Сагинор напишала за нејзиното детство, се тврди дека Хефнер ја замолил да не зборува за инцидентот.

„Секогаш ме учеа дека е во ред да се каже што мислиш, но знаев дека одредено ниво на лојалност оди со припадноста кон овој внатрешен круг. Имаше одредено ниво на страв дека тоа ќе биде последица на нарушување на таа лојалност, рекла таа.

Сагинор рекла дека е „толку лицемерно“ со оглед на тоа што слободата на говорот и Првиот амандман се нешто што Хефнер го застапува целиот свој живот.

Документарецот, исто така, открива како сексуалните нагони на Хефнер понекогаш ги преминувале сите граници и вклучувале едно од неговите кучиња.

„Еднаш влегов во собата и тој беше како куче. Го прашав што прави и ми рече дека и кучињата имаат потреби. Му реков да престане да го прави тоа! Никогаш повеќе не му дозволив да биде сам со нашето куче“, рече Сондра.

Вознемирувачка случка и се случила на Линда Лавлејс кога пристигнала во Плејбој вилата и била принудена да прави оргија со машките пријатели на Хефнер.

Поранешната мајка на Плебој зајачицата, Пи Џеј Мастен изјавила?

„Сите момчиња се смееја кога таа излезе од лимузината. Беше пијана и дрогирана. Одненадеж, од никаде се појави германски овчар. Ја натераа да прави орален секс со германски овчар”.

Плејбој клубовите се пофалени како место каде софистицираните мажи можат да бидат во друштво со своите врсници додека ги служат убави жени облечени како зајачици. Но, под обвивката на гламурот се криела грда вистина: познатите и ВИП личности кои доаѓале во клубовите можеле да прават што сакаат и да се извлечат од тоа.

Сите клубови имале „тим за чистење“ кој прикривал непријатни инциденти без да ја вклучи полицијата.

Мастен, мајката на зајачињата, тврди дека инцидентот со Дон Корнелиус бил најлошиот за кој некогаш слушнала и дека Хефнер знаел се за тоа“.

Корнелиус бил во еден од клубовите кога око му привлекле две сестри, на возраст од 20 до 21 година, кои штотуку почнале да работат таму.

Тој ги повикал.

Дон многу пати бил во клубот, многумина го виделе па тогаш не се плашеле.Овие две млади девојки влегле во неговиот Ролс Ројс и отишле кај него дома.

– Три дена не се слушнавме, не знаевме каде беа. Биле разделени, едната затворена во една соба, другата во друга. Тие биле врзани. Сестрата можела да ја слушне другата сестра како вреска. То користеше дрвени предмети за да се изживува над нив.

Едно од девојчињата успеало да излезе и да и се јави на мајка си, но инцидентот никогаш не бил пријавен во полиција.

Мастен рече дека привилегиите на Корнелиус никогаш не биле суспендирани – и тој се вратил во клубот следната недела.

Според поранешниот станар Тетенбаум, Хефнер го живеел животот во вилата како да е „крал“ и не сакал ни да ги знае имињата на неговиот персонал.

Хефнер пиел околу 40 пепси дневно и јадел 2 до 3 кг M&Ms дневно, рече таа.

Неговите сексуални помагала, како што се вибратори, спојници за брадавиците, камшици и ремени, биле чувани во креветот зад креветот.

Една од задачите на собарката би била да облече ракавици и да ги собере сите секс играчки по оргијата, да ги стави во посебна кофа и да ги однесе кај собарките кои ќе ги исчистат.

Хефнер имал камери во секоја соба, па дури и во градината надвор каде што биле скриени микрофоните.

„Кога почнавме да излегуваме во 1970-тите, Хефнер беше фасциниран и опседнат со Чарлс Менсон.

Поранешниот фотограф на Плејбој тврди дека Хефнер дури имал копии од домашните видеа на семејството Менсон. Сондра вели дека има „толку многу сличности“ во начинот на кој Хефнер користел присилна контрола.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More