15.8 C
Skopje
Friday, May 27, 2022

Honor работи на нова линија смартфони што ќе ги содржи Google сервисите

Најчитани вести

Откако Huawei ја продаде својата Honor дивизија, брендот сега може самостојно да се развива и да соработува со американски компании, а тука спаѓа и Google.

Според рускиот весник Kommersant, Honor во моментов работи на нова линија смартфони, што ќе ги имлементира Google Services. Инсајдерот открива дека одвојувањето од Huawei значи дека AppGallery ќе биде достапен за актуелните Honor модели, додека новите уреди нема да имаат лесен пристап до HMS екосистемот.

Следнata големa објава на Honor е V40 серијата. Меѓутоа, бидејќи овие телефони се креирани под сопственоста на Huawei, тие ќе го користат Magic UI и нема да имаат пристап до Google Mobile Services.

Промената најверојатно ќе следува со  Honor X11 и Honor 40 моделите, доколку кинеската компанија се одлучи да ја задржи досегашната номенклатура.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com