Home » Хезболах тргна во освета за убиството на неговите важни луѓе

Хезболах тргна во освета за убиството на неговите важни луѓе

by Журнал

Хезболах лансира експлозивни беспилотни летала во воена база во северен Израел прогласувајќи го нападот како одговор на неодамнешните израелски убиства во Либан, во кои загинаа тројца борци на Хезболах.

Хезболах тврди дека нивните беспилотни летала го нападнале штабот на израелската армија во Сафед како одмазда за минатонеделното убиство на заменик-лидерот на Хамас, Салех ал-Арури, во Бејрут и како одговор на вчерашното убиство на командант на Хезболах. Извор запознаен со операциите на Хезболах рече дека тоа е првпат од почетокот на војната меѓу Израел и Хамас шиитската милитантна група да го нападне Сафед, кој се наоѓа на 14-ина километри од границата со Либан.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More