-3.2 C
Skopje
Wednesday, January 19, 2022

HarmonyOS е за 10 проценти побрз од Android и глобално пристигнува следната година

Најчитани вести

Huawei веќе некое време го испорачува HarmonyOS оперативниот систем на своите смартфони во Кина, а од следната година платформата ќе пристигне на глобално ниво.

Во моментов, повеќе од 150 милиони телефони на Huawei и HONOR веќе го користат овој оперативен систем во Кина, додека глобалните корисници сè уште чекаат ажурирање.

Неодамна, Дерек Ју, во име на Huawei, истакна дека глобалните корисници можат да го очекуваат HarmonyOS во текот на 2022 година. Ова е прв пат официјален претставник на Huawei да ја спомене глобалната најава на платформата.

Засега, на корисниците на Huawei на глобално ниво им е достапен EMUI 12 интерфејсот. Според Huawei, по префрлањето од Android, корисниците известуваат за севкупно подобрување на перформансите од 10 проценти.

Треба да се напомене дека HarmonyOS 3.0 моментно е во фаза на „преглед“, додека бета тестирањето се очекува во текот на првиот квартал од следната година.

Засега нема официјални информации за тоа кога актуелната верзија на платформата HarmonyOS 2 би можела да пристигне на глобалните верзии на Huawei и HONOR телефоните.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com