Home » Хаос во Ротердам на местото на експлозијата, семејствата на загинатите ја нападнаа полицијата

Хаос во Ротердам на местото на експлозијата, семејствата на загинатите ја нападнаа полицијата

by Журнал

Тие очајнички се обидуваа да го спречат уривањето на зградата додека гледаа како бетонските блокови дополнително го исполнуваат местото каде што најверојатно би се нашле телата на нивните најблиски.

Итната полиција била на лице место цела ноќ за да се погрижи никој да не почне сам да ги пребарува урнатините. На крајот полицијата уапсила две лица, потврди портпаролот за новинската агенција АНП. Исчезнатите мажи – Илјас (22) и Мустафа (33) – се двајца колеги кои работеле заедно во зградата кога се случила експлозијата, јавуваат локалните медиуми.

Службите за итни случаи не можеле да влезат во зградата и да ги бараат поради опасност од уривање. Затоа, синоќа започнало контролирано уривање на остатоците од зградата за да се направи локацијата побезбедна за службите за итни случаи. Семејствата на исчезнатите биле згрозени од ваквата одлука, пишува NL Times.

„Ужасно е ова“, изјави за РТЛ роднина на починатиот Камран Кан (43), третото лице кое исчезнало под урнатините. Семејството на Камран им пркоси на властите, сами влегле на местото на катастрофата и го пронашло неговото тело.

ТВ Рајнмонд дознава дека двајца форензичари им дале прецизни упатства на роднините на Камран како да го извлечат телото кога станало јасно дека нема да се откажат од својот план.

„Цела вечер стоев со другите семејства. Им рекоа да си одат дома и дека ќе им се помогне. Но, во меѓувреме почна уривањето, а сега гледаат како бетонски блокови паѓаат врз нивните најблиски. Тоа е незамисливо. Тие плачат, се тресат од тага. Ова мора да престане“, истакна братучедот на Камран.

Властите привремено ги запреле работите за уривање поради немирите. „Ова беше направено затоа што се плашевме дека луѓето ќе одат под кранот за уривање“, објасни портпаролот на полицијата. Кога продолжило уривањето, двајца мажи се качиле на оградата околу местото на несреќата, поради што биле уапсени.

Полицијата влегла во разговор со семејствата, а околу полноќ ситуацијата се смирила. Потоа работите продолжиле. Специјалисти од Националната организација за урбано пребарување и спасување (УСАР) синоќа биле замолени да го проценат местото на настанот и утврдиле дека сè уште е премногу опасно да се преземат напори за потрага по двете исчезнати лица.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More