Home » Хаос во Германија, илјадници земјоделци со својата механизација ја парализира државата

Хаос во Германија, илјадници земјоделци со својата механизација ја парализира државата

by Журнал

Понеделникот во Германија почна со протести на земјоделците кои се противат на укинувањето на субвенциите.

Блокади на автопати, колони од автомобили и сообраќаен метеж, тоа е сликата со која Германија се разбуди денеска.

Денеска практично голем дел од Германија нема да функционира нормално. На патиштата ќе има илјадници трактори – во протестот што германските земјоделци го најавуваат како најголем во историјата.

Таблоидот Билд објави мапа со градови и автопати чии блокади се најавуваат – списокот е долг. Надлежните ги повикаа граѓаните да користат железнички превоз и да се откажат од возењето. Работодавците им кажуваат на луѓето да работат од дома каде што е можно, а училиштата ќе го оправдаат отсуството на децата.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More