Home » Халанд испиша нови страници од историјата – во Премиерлигата веќе нема клуб против кој не постигнал гол!

Халанд испиша нови страници од историјата – во Премиерлигата веќе нема клуб против кој не постигнал гол!

by Журнал

Првиот од двата преостанати премиерлигашки натпревари во текот на работната недела не беше полн со голови, но поради тоа се пишуваше историја. И секако Ерлинг Халанд го направи тоа повторно.

Во одложениот натпревар од 18. коло на Премиер лигата, Манчестер Сити го совлада Брентфорд со 1:0, а Норвежанецот го постигна единствениот гол. Целта е посебна поради една причина.

Халанд досега немаше постигнато гол во Премиерлигата само против „пчелите“ од сите тимови против кои играше, што сега конечно го поправи и така влезе во друштвото на Хари Кејн.

Англискиот напаѓач постигна гол против секоја од 32-те екипи со кои се соочи, додека Ерлинг погоди против 21 клуб!

Со оваа победа Манчестер Сити го прескокна Арсенал на второто место на табелата и сега има 56 бодови, еден помалку од лидерот Ливерпул.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More